Ultra Triathlon Quintuple: 5x Ironman, 3 Polaków i REKORD!

Opublikowane w wt., 16/07/2019 - 14:26

Do tej pory żaden Polak nie ukończył triathlonu na dystansie 5x Ironman (1130 km - 19 km pływania, 900 km na rowerze i 211 km biegiem). W czwartek w Austrii wystartowało aż trzech biało-czerwonych zawodników… i wszyscy trzej dotarli do mety!

W zawodach Ultra Triathlon Quintuple wystartowało w sumie 32 zawodników. Na ukończenie zmagań panowie mają czas do czwartku, ale Polacy potrzebowali na to mniej czasu.

Najwyżej sklasyfikowanym rodakiem został Damian Lewandowski, który zajął 10. miejsce. Jego czas – 97:45:56 - jest od teraz rekordem, czy też najszybszym znanym czasem ,w kraju i to z nim będą się mierzyć kolejni śmiałkowie.

Przy tych nieprawdopodobnych dystansach pokonywanych bezpośrednio po sobie, aż trudno uwierzyć, że Damian Lewandowski uprawia triathlon dopiero od trzech lat! Pierwszy raz startował w sierpniu 2016 r.

Na 15. miejscu austriackie zawody ukończył Piotr Młynarczyk - 110:58:05.

Trzeci z Polaków - Mateusz Pietrusiński - uplasował się pozycję niżej, z rezultatem 116:52:53. Ten zawodnik ma na swoim koncie maratony i ultramaratony, ale najbardziej polubił triathlony. Te tradycyjne okazały się jednak dla niego za krótkie.

Swoich sił Mateusz próbował na podwójnych i potrójnych dystansach Ironman, ale nawet dzisiaj ukończony pięciokrotny dystans go nie zadowolił. Był tylko etapem przejściowym do zawodów rozgrywanych na 10-krotnie dłuższym niż Ironman dystansie!

Zwycięzcą zawodów, z rezultatem 71:07:24 został Richard Jung, niemiecki mistrz świata w potrójnych ultratriathlonie (2014), zwycięzca Swiss Ultra i jednocześnie rekordzista świata w Deca Ultratriathlonie czyli na dystansie 38,62 km wpław, 1802,5 km na rowerze i 422 km biegiem.